Maraton Czytelniczy „Przez lasy i góry w towarzystwie literatury”

Serdecznie zapraszamy uczniów  i nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału
w Maratonie Czytelniczym „Przez lasy i góry w towarzystwie literatury”, organizowanym w XXI Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom oraz Roku: Marii Konopnickiej, Wandy Rutkiewicz i Romantyzmu Polskiego.
Maraton odbędzie się zdalnie na platformie ClickMeeting 3 czerwca 2022  (piątek) w godz. 10.00 – 13.00. Wydarzenie odbywać się będzie pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Częstochowy i ma na celu promowanie czytania, rozwijanie kompetencji czytelniczych, popularyzację książek związanych z tematyką maratonu oraz sylwetek patronów Roku 2022.

Organizatorami maratonu są: Publiczna Biblioteka Pedagogiczna Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie,  Biblioteka Publiczna im. dr. W.  Biegańskiego, Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale Związku Nauczycielstwa Polskiego, Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich oraz Szkoła Podstawowa nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. M. Skłodowskiej-Curie w Częstochowie.

Proponowana literatura:

Maria Konopnicka: „Na jagody”, „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, „Co słonko widziało”, „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko”.

Romantyzm Polski: Adam Mickiewicz „Bajki”, „Ballady i romanse”, „Pan Tadeusz” – fragmenty.

Wanda Rutkiewicz – fragmenty biografii: „Wszystko o Wandzie Rutkiewicz. Wywiad rzeka Barbary Rusowicz”; Anna Kamińska „Wanda.

„Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz” lub Elżbieta Sieradzińska „Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt”.

Czytają zaproszeni Goście – przedstawiciele samorządu, organizacji bibliotekarskich, bibliotek.

Co pół godziny będzie następować zmiana czytającego i lektury.

Maratonowi towarzyszyć będzie konkurs „5 Pytań” – organizator Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP
w Częstochowie.

Zgłoszenia uczniów wraz z opiekunami prosimy przesyłać na:

Anna Hiller, Anna Dąbrowska

Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie

Al. Jana Pawła II 126/130 42-200 Częstochowa
hiller@womczest.edu.pl; tel. 34 3606004 wew. 250.

Zgłoszenia elektroniczne prosimy przesyłać według poniższego schematu:

– Tytuł maila:

MARATON CZYTELNICZY _imię i nazwisko nauczyciela, np. MARATON CZYTELNICZY _Anna Dąbrowska

Program maratonu:

10.00Otwarcie maratonu – p. dr Renata Sowada, Okręgowa Sekcja Bibliotekarska ZNP w Katowicach, Sekcja Bibliotekarska przy Oddziale ZNP w Częstochowie.
10.05„Szkolne przygody Pimpusia Sadełko” M. Konopnickiej czyta p. Agnieszka Lipińska, starszy inspektor Wydziału Kultury, Promocji i Sportu Urzędu Miasta,
10.30Fragm. „Na jagody” M. Konopnickiej czytają p. Anna Hiller, Śląski Bibliotekarz Roku 2012 oraz p. Anna Dąbrowska, Publiczna Biblioteka Pedagogiczna RODN „WOM” w Częstochowie.
11.00Fragmenty „Balladyny” J. Słowackiego czyta p. Edyta Książek, wiceprezes Oddziału ZNP w Częstochowie.
11.30Fragm. „O krasnoludkach i o sierotce Marysi” M. Konopnickiej czyta dr hab. Dagmara Bubel, Dyrektor Biblioteki Głównej Politechniki Częstochowskiej.
12.00„Ballady” A. Mickiewicza czyta p. Alina Grabna, Oddział TNBSP w Częstochowie.
12.30Fragmenty „Wanda Rutkiewicz. Jeszcze tylko jeden szczyt” E. Sieradzińskiej czyta p. Rafał Piotrowski, Naczelnik Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Częstochowy.
12.50Podsumowanie – p. Andrzej Szostek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi im. M. Skłodowskiej-Curie w Częstochowie.