Informacje
Szanowne Czytelniczki i Szanowni Czytelnicy,
Chcielibyśmy poinformować o aktualnych zasadach działalności Biblioteki.
Prosimy o przeczytanie informacji dotyczących organizacji pracy po 1 grudnia 2020 r.,
W związku z troską o bezpieczeństwo publiczne i potencjalnym zagrożeniem epidemiologicznym odwołane zostają wszystkie zaplanowane wydarzenia kulturalno-oświatowe (spotkania, zajęcia, warsztaty, wernisaże, prelekcje itp.).
V Festiwal Bajki - relacja

Tabele
Za nami już piąta edycja Festiwalu Bajki w Częstochowie. Czterodniowy festiwal obfitował w spotkania z autorami książek, artystami oraz animatorami.
Festiwal Bajki rozpoczął się środowym wykładem prezes Fundacji Czas Dzieci, pomysłodawczyni i realizatorki Literackiego Ostrego Dyżuru oraz festiwali literatury dziecięcej – Agnieszki Karp-Szymańskiej O roli książek dla dzieci. Po prelekcji przybyli goście mogli uczestniczyć w warsztatach, prowadzanych przez opowiadaczy ze Stowarzyszenia Grupa Studnia O. - Jarka Kaczmarka i Agnieszkę Aisen-Kaim, dotyczących roli werbalnej formy opowiadania w rozwoju kulturalnym dziecka. Tego dnia mieliśmy również przyjemność, rozdać nagrody laureatom konkursu plastycznego Żabka czyta i literackiego Opowiadanie o bibliotece.
Drugi i trzeci dzień Festiwalu Bajki odbył się pod znakiem spotkań autorskich i dopołudniowych warsztatów z opowiadaczami. W godzinach popołudniowych, w wielu dzielnicach miasta mogli się Państwo spotkać z takimi autorami jak: Renata Piątkowska, Ewa Nowak, Agnieszka Frączek czy Joanna Olech.
Ostatni dzień festiwalu odbył się, jak co roku, w Parku im. S. Staszica, gdzie czekał na Państwa szereg atrakcji. Literacki Piknik rozpoczął występ opowiadaczy ze Stowarzyszenia Studnia O.. Agnieszka Aisen-Kaim i Jarek Kaczmarek przenieśli młodszych czytelników w niesamowity bajkowy klimat bliskiego wschodu, snując opowieści rodem z Księgi Tysiąca i Jednej Nocy. Zaraz po występie, dzieci wraz z opiekunkami mogli uczestniczyć w spotkaniu autorskim z Andrzejem M. Grabowskim, autorem książek i scenariuszy, oraz na własne oczy zobaczyć znane z programów telewizyjnych oryginalne lalki kota Budzika oraz Kulfona. Po serii pytań do autora zaspakajających ciekawość młodszych i dorosłych uczestników przyszedł czas na aktywności ruchowe. Animacje i zabawy dla dzieci prowadzili artyści z Teatru Jednej Miny. Szczudlarze, ogromne bańki mydlane, zabawy flowerstickami, skręcanie balonów, konkurs wiedzy, w tym wszystkim mogły uczestniczyć dzieci obecne na Literackim Pikniku. W trakcie animacji uczestnicy mogli zaspokoić pragnienie wodą z saturatora udostępnionemu dzięki częstochowskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągowemu. Uśmiech nie znikał z twarzy dzieci i dorosłych również na zajęciach plastycznych prowadzonych przez Karolinę Chmielecką-Makles. Uczestnicy zajęć mogli zabrać do domów cudownie kolorowe różdżki własnoręcznie wykonane w podjasnogórskiej altanie.
Tymi akcentami zakończyła się piąta edycja Festiwalu Bajki. Dziękujemy, że uczestniczyli Państwo w naszych propozycjach. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z czterech festiwalowych dni i do zobaczenia w przyszłym roku.
Projekt Festiwal Bajki dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.