Program realizowany jest we współpracy z Instytutem Książki i Bibliotekami Wojewódzkimi. Pomysł opiera się na założeniu, że potrzebne są miejsca, w których można rozmawiać o wspólnie czytanych książkach oraz, że nie trzeba być krytykiem, by czerpać przyjemność z dyskutowania o literaturze.
Celem klubów jest ożywienie środowisk skupionych wokół bibliotek oraz zachęcenie samych bibliotekarzy do kreowania mody na czytanie. W Polsce kluby powstały z inicjatywy Instytutu Książki i działają przy jego wsparciu finansowym i merytorycznym od początku 2007 roku przy bibliotekach różnego stopnia – od bibliotek wojewódzkich, po filie biblioteczne w małych miejscowościach. Klubami w obrębie jednego województwa opiekuje się koordynator wojewódzki.
Dyskusyjne Kluby Książki pojawiły się podczas realizacji wieloletniego ogólnopolskiego programu promocji czytelnictwa i wspierania sektora książki „Tu Czytamy!” podjętego przez Instytut Książki przy współpracy British Council (instytucja reprezentująca Wielką Brytanię i Irlandię Północną w zakresie współpracy kulturalnej i edukacyjnej z innymi krajami). Dyskusyjne Kluby Książki (DKK) w Polsce powstały jako odpowiednik bardzo popularnych grup czytelniczych (reading groups) istniejących w Wielkiej Brytanii.
Idea DKK zrodziła się jeszcze w 1926 roku w Wielkiej Brytanii i po dziś dzień w ramach programu : Faces & Places popularyzowana jest na wyspie.
Częstochowskie kluby zrzeszają osoby, które lubią czytać i rozmawiać o literaturze. Wystarczy skontaktować się z moderatorem, zapoznać się z regulaminem i wypełnić deklarację uczestnictwa.
W Częstochowie działa sześć klubów:
- dla dzieci „Moliki” – Filia nr 7, Al. Pokoju 15/17, moderator – Elżbieta Kulik, filia7@biblioteka.czest.pl
- dla młodzieży „Zaczytani” – Biblioteka Główna, Al. NMP 22, moderator – Anna Boraczyńska, promocja@biblioteka.czest.pl
- dla dorosłych i młodzieży starszej DKK „Centrala” – Biblioteka Główna, Al. Najświętszej Maryi Panny 22; moderator – Agnieszka Batorek, sekretariat@biblioteka.czest.pl
- dla dorosłych DKK „Książkopolis” – Biblioteka Główna, Al. Najświętszej Maryi Panny 22, moderator – Jarosław Gliński, ksiazkopolis.dkk@gmail.com
- dla dorosłych DKK „Wojowniczki wersetów” – Biblioteka Główna, Al. Najświętszej Maryi Panny 22, sekretariat@biblioteka.czest.pl
- dla dorosłych DKK „Przy książce można…” – Biblioteka Główna, Al. Najświętszej Maryi Panny 22, sekretariat@biblioteka.czest.pl
Z historii DKK w Częstochowie
Pierwszy klub powstał w 2007 r., kolejne w latach 2008 – 2011, a najmłodsze kluby działają od 2020 r. Na przestrzeni kilkunastu lat, w Częstochowie funkcjonowało kilka klubów, które zakończyły już swoją działalność. Należały do nich:
- DKK DYSKURS – był klubem skupiającym osoby dorosłe, działał w latach 2011 – 2012
- DKK Palatyn – był klubem dla dorosłych, działał w latach 2010-2014
- DKK STOP!Kartka – był klubem dla młodzieży, działał w latach 2011 – 2019
Spotkania klubów
Nasi klubowicze spotykają się raz w miesiącu, by podzielić się wrażeniami na temat przeczytanej lektury. Zasadą jest, by w tym samym czasie (w ciągu miesiąca) wszyscy przeczytali tę samą książkę. Uczestnicy nie prowadzą poważnych dyskusji literackich, nie analizują książki rozkładając ją na czynniki pierwsze. Najważniejszym jest spędzić miło czas w towarzystwie sympatycznych ludzi.
Obecnie klubowicze dorośli spotykają się najczęściej późnymi popołudniami poza biblioteką – w kawiarniach oraz klubach, których klimat wnętrz sprzyja spotkaniom, gdzie można przy okazji coś zjeść i się napić, a przy delikatnym świetle świec oraz snującej się klubowej muzyce rozmawiać o literaturze, sztuce, filmach, koncertach itd.
Kluby – dla dzieci i młodzieży spotykają się natomiast w Filii nr 6, Filii nr 7 oraz w SP nr 53 z Oddziałami Integracyjnymi i skupiają pasjonatów czytania ze szkoły podstawowej.
W ramach działalności DKK w Częstochowie odbywają się także co roku spotkania z autorami cieszącymi się dużą popularnością zarówno wśród klubowiczów, jak i czytelników biblioteki.
Skąd bierzemy książki?
Moderator klubu spisuje propozycje od klubowiczów lub korzysta z gotowych list przesyłanych przez Bibliotekę Śląską lub listy znajdującej się na stronie Instytutu Książki. Kluby dla dzieci, młodzieży i dorosłych starają się pozyskiwać na spotkania najnowszą literaturę. W zależności od preferencji czytelniczych członków danego klubu może to być literatura sportowa, fantastyczna, kobieca, tylko polska lub tylko obca np. skandynawska.
Propozycje tytułów książek, które byłyby omawiane podczas spotkań, są przesyłane do Biblioteki Śląskiej, pełniącej rolę koordynatora DKK na województwo śląskie. Następnie książki są kupowane i dostarczane do zainteresowanych klubów.
Klubów przybywa i sporadycznie pojawiają się kłopoty z książkami. Częstochowskie kluby radzą sobie z problemem wykorzystując księgozbiory swoich bibliotek publicznych. W takim wypadku często koncentrując się na jednym autorze, a nie na jednym tytule.
 Powrót