Wydarzenia

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

Warsztaty reporterów

29 czerwca @ 10:00 - 16:00

🔸 Prowadzisz profil w mediach społecznościowych? Jesteś początkującym dziennikarzem/dziennikarką albo zbierasz materiał do książki? Znasz historie, które warto opowiedzieć, ale zastanawiasz się nad formą? A może chcesz porozmawiać o warsztacie lub po prostu razem z profesjonalistami przyjrzeć się temu, jak piszesz?
🔸 Mamy dla Ciebie propozycję: warsztaty pisania i opowieści, które pomogą postawić krok do przodu. Wspólnie zastanowimy się, jak wybrać najważniejszych bohaterów. Przyjrzymy się bohaterowi zbiorowemu i temu, jak portretować grupę. Podzielimy się doświadczeniem w tematach obarczonych ryzykiem niezrozumienia, tworzących niepotrzebne konflikty. Popracujemy nad tym, aby tekst czytało się dobrze, a Twoja opowieść wciągała jak nigdy.
🔸 Opowiemy też o źródłach, informatorach i weryfikacji faktów. O tym, czy należy pisać o wszystkim, czego się dowiemy. Omówimy dziennikarskie standardy i granice, których nie wolno przekraczać. Poczytamy o świecie w najlepszych dziennikach i tygodnikach zagranicznych. Wszystko po to, aby opowiadanie o rzeczywistości ustawić w szerszej perspektywie.
🔸 O tym, co dzieje się wokół, wszyscy opowiadamy codziennie. Warsztaty mają uwrażliwić na język, który używamy. Zaciekawić ludźmi, o których, choć żyją obok, niewiele wiemy. To mniejszości narodowe, etniczne, seksualne, religijne. Uchodźcy. Grupy wykluczone, które bywają w centrum uwagi mediów, ale ich historie nie są przedstawiane z językową wrażliwością. Światów do opisania jest przecież tak dużo.

🔸 Prowadzący:
Anna Goc – dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”, wcześniej współpracowała z krakowskim oddziałem „Gazety Wyborczej”. Wydała wywiad-rzekę z ks. Adamem Bonieckim „Boniecki. Rozmowy o życiu” (Znak, 2018) oraz „Głuszę” (Dowody, 2022), pierwszą w Polsce książkę reporterską o osobach głuchych i ich walce o prawo do własnego języka. Laureatka m.in. Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrody im. Beaty Pawlak, Grand Prix Nagrody Dziennikarzy Małopolski oraz Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO, wyróżniona w konkursie „Pióro Nadziei” Amnesty International.
Marcin Żyła jest dziennikarzem „Raportu o stanie świata”, autorem reportaży, wywiadów i korespondencji dźwiękowych. Od 2013 r. zajmuje się tematem migrantów. Podróżował na Lampedusę, pływał na statku ratowniczym „Lekarzy bez Granic”, widział eksodus 2 mln uchodźców z Sudanu Południowego. Laureat Polskiej Nagrody im. Sérgio Vieria de Mello (2023). Na UJ prowadzi zajęcia o wyzwaniach współczesnego świata. W latach 2016-23 był zastępcą redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”.

Szczegóły

Data:
29 czerwca
Godzina:
10:00 - 16:00
Kategorie Wydarzenie:
,

Organizator

Biblioteka Publiczna im. dr. Władysława Biegańskiego
Phone
343606118
Email
sekretariat@biblioteka.czest.pl

Miejsce wydarzenia

Filia nr 9
Feliksa Nowowiejskiego 15
Częstochowa, Śląskie 42-200 Poland
+ Google Map
Phone
343606114