100 lat Biblioteki Publicznej – tak było…

Infografika przedstawiająca zdjęcie zakładek do książek z okazji 100 lecia Biblioteki
Infografika przedstawiająca zdjęcie zakładek do książek z okazji 100 lecia Biblioteki

W 2017 r. przypadła 100. rocznica powstania Biblioteki Publicznej w Częstochowie. Z tej okazji staraliśmy się przez cały rok przybliżać Państwu sylwetkę naszego patrona – Władysława Biegańskiego, a także proponowaliśmy mieszkańcom Częstochowy szereg rozmaitych atrakcji związanych z naszym jubileuszem.
W październiku – miesiącu oficjalnych obchodów 100-lecia istnienia Biblioteki Publicznej mogli Państwo wziąć udział w takich propozycjach jak: akcja audiobooki w tramwaju, realizowana dzięki współpracy z Audioteką oraz MPK w Częstochowie, spotkaniach autorskich z Melanią Kapelusz i Dariuszem Rekoszem, realizowanych dzięki współpracy z Dyskusyjnym Klubem Książki, czy spotkaniu z Wojciechem Dutką, które umożliwiło nam Wydawnictwo Albatros i portal Wspieraj Kulturę. Miłośnicy muzyki mogli wziąć udział w koncercie Agaty Ślazyk i Tomasza Kmiecika – częstochowskich artystów Piwnicy pod Baranami. Na miłośników sztuk plastycznych czekały z kolei warsztaty tworzenia exlibrisu prowadzone przez Natalię Talarek-Oswald. Najmłodszych czytelników odwiedziły z kolei panie Ania Szymańska i Oliwia Brzeźniak, reprezentujące portal Czas Dzieci, które podczas Literackiego Ostrego Dyżuru podpowiadały, jak dobierać sobie książki, by czytanie nie stało się dla nas nudne. Nie brakowało też propozycji dla osób lubiących przygody i dreszczyk emocji. Zaprosiliśmy Państwa do nocnego zwiedzania zakamarków biblioteki i udziału w grze miejskiej „O co BIEGA-ński?”. Podczas jubileuszowego tygodnia rozstrzygnęliśmy także plebiscyt na najsympatyczniejszą filię biblioteczną.
Dzięki Państwa życzeniom statuetkę, przygotowaną specjalnie na tę okazję przez Mirosławę Truchtę-Nowicką, otrzymała Filia nr 9 mieszcząca się przy ulicy Nowowiejskiego 15. Spacerowicze mogli natomiast przeczytać w III Alei Najświętszej Maryi Panny bajkę Małgorzaty Sętowskiej. Do końca listopada można oglądać jeszcze w Bibliotece Głównej wystawę „Doktor Władysław Biegański – życie i dzieło – w stulecie śmierci” , a także pobrać w Wypożyczalni Głównej za pomocą kodów QR udostępnione przez portal Legalna Kultura książki, filmy i muzykę.

Serdecznie dziękujemy za wszystkie jubileuszowe życzenia, zebraliśmy ponad 4 tysiące kartek pocztowych, które można oglądać w Bibliotece Głównej. Dziękujemy, że już od 100 lat są Państwo z nami i zapraszamy do obejrzenia krótkiej fotorelacji z jubileuszu 100-lecia istnienia Biblioteki Publicznej w Częstochowie.

 Powrót