ACADEMICA już dostępna w Czytelni Naukowej

Infografika z napisem na białym tle ACADEMICA WYPOŻYCZALNIA CYFROWA WYPOŻYCZALNIA PUBLIKACJI NAUKOWYCH BIBLIOTEKI NARODOWEJ

ACADEMICA to bezpłatna, cyfrowa wypożyczalnia książek i czasopism naukowych. Biblioteka Narodowa za pośrednictwem terminalu znajdującego się w bibliotece partnerskiej udostępnia pracownikom naukowym, studentom oraz wszystkim zainteresowanym dostęp do do kilkuset tysięcy pełnotekstowych publikacji naukowych: monografii, podręczników, skryptów oraz całych numerów czasopism naukowych, znajdujących się w jej zasobach.

Aby skorzystać z Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA należy zarejestrować się w Czytelni Naukowej Biblioteki Głównej (Al. Najświętszej Maryi Panny 22). Czytelnik, który złoży stosowne oświadczenie otrzyma login i hasło do konta, a po zalogowaniu będzie mieć dostęp do wszystkich publikacji w systemie ACADEMICA. Publikacje chronione prawem autorskim można czytać po dokonaniu rezerwacji na dedykowanym terminalu.

Podstawowe zasady korzystania z systemu Academica w Bibliotece Publicznej im. dr. Władysława Biegańskiego

• Dostęp do systemu Academica możliwy jest wyłącznie na wydzielonym terminalu w Czytelni Naukowej
  • Z systemu Academica korzystać mogą użytkownicy zarejestrowani w tym systemie.
  • Bezpłatnej rejestracji użytkowników dokonują bibliotekarze w Czytelni Naukowej w godzinach otwarcia Biblioteki Głównej.
  • Rejestracja użytkownika w systemie Academica wiąże się ze złożeniem w Czytelni podpisanego Oświadczenia użytkownika CWPN Po złożeniu oświadczenia i zarejestrowaniu użytkownika w systemie, czytelnik otrzymuje indywidualne dane dostępowe do systemu. Przy ich pomocy może logować się do systemu Academica na wydzielonym terminalu w Czytelni Naukowej, a także dokonywać na domowym komputerze rezerwacji wybranych publikacji w systemie.
  • Publikacja naukowa chroniona prawem autorskim może być udostępniona użytkownikowi, jeżeli nie jest w tym czasie udostępniona lub zarezerwowana przez innego czytelnika.
  • Rezerwacji publikacji możne dokonywać użytkownik lub bibliotekarz poprzez formularz rezerwacyjny dostępny na stronie academica.edu.pl na wybrane terminy, na najbliższe 14 dni. Zarezerwować można maksymalnie 10 publikacji na 3 dowolnie wybrane dni, w godzinach pracy Biblioteki Głównej. Jednocześnie korzystać można z 5 publikacji.
  • Na terminalu, na którym udostępniane są publikacje naukowe, użytkownik nie ma dostępu do usług internetowych.

Szczegółowe zasady korzystania z systemu dostępne są w Regulaminie użytkownika Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych Academica academica.edu.pl
Pod adresem academica.edu.pl można przeglądać katalog publikacji dostępnych w systemie Academica, wyświetlanie opisów bibliograficznych dokumentów, sprawdzanie dostępności materiałów oraz czytanie tekstów publikacji, które nie podlegają już ochronie prawnej, dostępne jest na dowolnym komputerze podłączonym do Internetu, bez konieczności rejestracji.

Infografika z napisem ACADEMICA

Logo Biblioteka Narodowa