Bibliotekarz Roku 2024

Szanowni Państwo!
Miło nam poinformować, że nasza koleżanka, Pani Anna Przygódzka, została wybrana przez Kapitułę Konkursu „Bibliotekarz Roku 2024”, powołaną przez Zarząd Okręgu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Katowicach, Śląskim Bibliotekarzem Roku 2024.

Pani Anna Przygódzka kieruje od wielu lat Filią nr 13, funkcjonującą w dzielnicy Raków. Jest osobą mocno zaangażowaną w różnorodne działania na rzecz środowiska lokalnego i różnych grup wiekowych.
Aby wzmocnić rolę bibliotek w dzielnicy Raków, realizowała w 2024 roku – szósty już wspólny z Filią nr 7 – wniosek w ramach Budżetu Obywatelskiego pod tytułem
Z Biblioteką po sąsiedzku – sezon jubileuszowy. W części dedykowanej Filii nr 13 zadanie obejmowało między innymi zakup różnorodnych zbiorów oraz zestawów zabawowych dla dzieci. Filia nr 13 zrealizowała jeszcze drugie zadanie dzielnicowe: Zakup mangi do Biblioteki. Dzięki jej aktywnemu zaangażowaniu w promocję kolejnych wniosków udało się pozyskać wystarczającą ilość głosów mieszkańców, by w 2025 roku Filia nr 13 mogła realizować nowe zadania: Biblioteki Rakowa – przyjazne miejsce dla wszystkich oraz ponownie Zakup mangi do Biblioteki (Filia nr 13).

Placówka, którą kieruje od lat gromadzi komiksy, a ostatnio również mangi, czym wyróżnia się wśród miejskich placówek bibliotecznych. W ofercie filii jest około 1700 egzemplarzy komiksów, w tym około 400 albumów mangi.
Pani Anna Przygódzka była też współpomysłodawczynią i współorganizatorką dwóch
(w 2023 i 2024 roku) edycji Weekendowych spotkań z mangą – trzydniowej imprezy, podczas której popularyzowała japoński komiks oraz szeroko rozumianą azjatycką popkulturę.
Jako zwolenniczka gier logicznych, promuje rodzinne spędzanie wolnego czasu wśród rozgrywek. Filia nr 13 posiada duży zasób tych zbiorów (około 300 różnorodnych gier).

Jako jedyna w ubiegłym roku prowadziła działania związane z edukacją medialną: Biblioteczne pogotowie komputerowe. Pomysł, który się narodził wraz z „cyfrowymi Latarnikami” jest cały czas kontynuowany, a obejmuje indywidualne porady komputerowe dla seniorów, mających nagły i konkretny problem wymagający szybkiej interwencji.

Wspólnie z Ośrodkiem Społeczno-Wychowawczym RSM„HUTNIK” organizowała zajęcia Biblioteka na zdrowie! (gimnastyka dla seniorów w sali Ośrodka) oraz Letnia czytelnia pod żaglami – popołudniowe propozycje przygotowywane dla wszystkich chętnych, chcących spędzać wolny czas na świeżym powietrzu (od czerwca do sierpnia)
w przestrzeni przed Filią nr 13. Na tarasie, okresowo wyposażonym w meble ogrodowe, leżaki i żagle przeciwsłoneczne, można było nie tylko poczytać, ale pograć w gry planszowe i porozmawiać ze znajomymi.
Nie zapominając o dzieciach, pani Przygódzka organizowała zajęcia zatytułowane Przedszkolaki w bibliotece – czytajmy razem, poświęcone różnorodnej tematyce,
w tym ekologii dla najmłodszych.

Pani Anna należy do tych osób, które szybko dostrzegły możliwości nowych technologii jako narzędzia wsparcia w codziennej pracy bibliotekarza. Jej placówka, jako jedna
z pierwszych w sieci miejskiej, zaczęła obsługiwać czytelników w systemie bibliotecznym. Opierając się na własnych doświadczeniach w pracy z programem, przygotowywała wielokrotnie materiały, ułatwiające koleżankom i kolegom stawianie pierwszych kroków
w elektronicznej obsłudze czytelników.
Propaguje różnorodność zbiorów w bibliotece, chętnie dzieli się wiedzą i doświadczeniem z koleżankami, które decydują się na wprowadzenie nowych aktywności z czytelnikami. Warto tu dodać, że 2025 roku pomysł spędzania wolnego czasu przy rozgrywkach planszówkowych „podchwyciła” inna biblioteka, Filia nr 18, w dzielnicy Stare Miasto, rozpoczynając stałą współpracę z Filią nr 13 poprzez organizację spotkań Planszówkowe czwartki dla nowych użytkowników.

Pani Przygódzka propaguje nie tylko wśród czytelników, ale również wśród koleżanek
i kolegów aktywność fizyczną taką jak jazda na rowerze, siatkówka, gimnastyka oraz prozdrowotne podejście do odżywiania.
W 2022 r. była pomysłodawczynią i współorganizatorką całorocznego projektu Biblioteka na zdrowie! Przez cztery pory roku (ogółem 41 popołudniowych spotkań), które obejmowały spotkania dotyczące dietetyki (Jem i żyję zgodnie z porą roku), zajęcia dla osób 60+, ze specjalnie dobranymi ćwiczeniami dla seniorów (Gimnastyka na każdą porę roku) oraz warsztaty florystyczne.

W latach 2018-2024 Filia nr 13 zrealizowała 10 zadań w ramach Budżetu Obywatelskiego. Pozyskane środki finansowe nie tylko umożliwiły przeprowadzenie różnorodnych propozycji kulturalnych i edukacyjnych dla mieszkańców dzielnicy, ale również
pozwoliły wyremontować placówkę i wyposażyć ją w nowe różnorodne sprzęty i zbiory.

Swoją pasją do komiksów, planszówek oraz gier ćwiczących intelekt i pamięć zaraża innych, stąd z usług Filii nr 13 korzystają nie tylko mieszkańcy dzielnicy, ale także
z pozostałych części miasta.
Przecierając szlak, jako jedna z pierwszych prowadziła zajęcia z edukacji globalnej dla różnych grup wiekowych, uświadamiając ile złego już zrobiliśmy jako ludzie, ale też ile dobrego można zrobić, by ochronić planetę, na której żyjemy.

Do pobrania:

# Plik Opis Wielkość pliku
1

Filia nr 13 - gry planszowe

251 KB
2

Filia nr 13 - kolekcja mang

169 KB
 Powrót