Historia na śmierć i życie – spotkanie z Wojciechem Tochmanem

🔸 Wojciech Tochman to jeden z najważniejszych polskich reporterów i autorów literatury faktu. Jego książki, wśród nich m.in. „Schodów się nie pali”, „Jakbyś kamień jadła”, „Dzisiaj narysujemy śmierć”, „Wściekły pies” i „Pianie kogutów, płacz psów” wywołują ożywione dyskusje i niemal natychmiast wchodzą do kanonu polskiego reportażu. Dwukrotny finalista Nagrody Nike oraz Środkowoeuropejskiej Nagrody Literackiej Angelus. Laureat Premio Kapuściński przyznawanej w Rzymie oraz „Pióra Nadziei” – wyróżnienia Amnesty International.
🔸 Jego najnowsza książka „Historia na śmierć i życie” ukazała się w czerwcu 2023 roku nakładem Wydawnictwa Literackiego i jest reportażem z pogranicza true crime i dramatu psychologicznego. Wojciech Tochman przywraca pamięć zamordowanej oraz opowiada o dziewczynie, która za udział w zbrodni zapłaciła wszystkim, co miała i co mogłaby mieć. „Historia na śmierć i życie” zaczyna się w połowie lat dziewięćdziesiątych na warszawskim Tarchominie i toczy przez ćwierć wieku zmieniającej się Polski, aż do dzisiaj. To zapis przemocy, bólu, zemsty i poszukiwania sprawiedliwości. Swoją książką Tochman składa hołd wybitnej reporterce Lidii Ostałowskiej, która jako pierwsza zaczęła dokumentować tę tragedię.
🔸 Spotkanie odbędzie się 19 października o godz. 18.00 w Bibliotece Głównej (al. NMP 22).
🔸 Spotkanie realizowane w ramach zadania BO nr 600 “Spotkajmy się w bibliotece”.

Fot. Michał Fiałkowski